آموزش کنترل و کاهش صدای ماینر

سر و صدای زیاد ماینر ها به یکی از نگرانیهای بزرگ دارنگان ماینر های خانگی و فارم ها تبدیل شده است. زیرا نه تنها بر خواب بلکه بر سلامت جسمی و روانی و همچنین روابط محله و خانواده تأثیر می گذارد. با این حال استخراج رمز ارز یا همان ماینینیگ را بخاطر سود آن نمی توان متوقف کرد.

چگونه می توان با ماینینگ سود کرد و در عین حال سر و صدای آن را کاهش داد؟ حال بحث کاهش نویز به صورت زیر مطرح خواهد شد.

 

صدای ماینر از کجا می آید؟

ماینر های سخت افزاری معمولا مجهز به دو فن است که یکی در ورودی هوا و دیگری در خروجی هوا قرار دارد تا گرمای تولید شده توسط تراشه ماینر را تخلیه کرده و از آسیب دیدن ماینر به دلیل دمای بالا جلوگیری کند. برای دفع موثر گرما، فن های ماینر باید سرعت خاصی داشته باشند، بنابراین نویز ایجاد می شود.

به عنوان مثال Antminer S9 را در نظر بگیرید. در طول کارکرد عادی، سرعت فن در صفحه وضعیت ماینینگ حدود 4320-4560 دور در دقیقه و نویز آزمایش شده در فاصله 1 متری حدود 76dB(A) است که تقریباً معادل نویز یک مرکز حمل و نقل شلوغ است.

 

روش های خنک کننده ممنوع شده توسط مهندسان

از نظر دسی بل، صدای تولید شده توسط یک ماینر قابل قبول به نظر می رسد. با این حال، امروزه دارندگان ماینر معمولا چندین ماینر دارند. علاوه بر این، همه ماینرها معمولاً 7×24 ساعت کار می کنند. حتی اگر افراد بتوانند وانمود کنند که از سروصدا مصون هستند، همسایه ها چطور؟

بنابراین، دارندگان ماینر ایده های خلاقانه زیادی برای کاهش سر و صدا ارائه کرده اند. متأسفانه برخی از روش ها کاملاً اشتباه هستند، به عنوان مثال:

فرد A: از آنجایی که صدا از فن های خنک کننده می آید، چرا فن ها را حذف نکنید؟

پاسخ فنی: خیر. بدون فن های خنک کننده، دمای بالای تولید شده توسط تراشه را نمی توان از بین برد، که ممکن است منجر به آسیب های جبران ناپذیری به ماینر شود. علاوه بر این، اگر هیچ عملکردی از فن های خنک کننده شناسایی نشود، ماینر هرگز کار نخواهد کرد.

فرد B: آیا کاهش خودسرانه سرعت فن برای کاهش سر و صدا امکان پذیر است؟

پاسخ فنی: خیر. Antminer قابلیت تنظیم خودکار سرعت فن را دارد. هنگامی که دمای محیط پایین است، فن ها به طور خودکار کند می شوند، به طوری که ماینر می تواند در مناسب ترین دما با دسی بل نویز کمتر کار کند. با این حال، اگر سرعت فن به طور خودسرانه کاهش یابد (به عنوان مثال، با سایر فن های کم سرعت جایگزین شود)، گرما نمی تواند به موقع از بین برود که بر عملکرد ماینر تأثیر می گذارد.

فرد C: گفته می شود که خنک کننده با آب و خنک کننده روغن نیز قابل استفاده است، بنابراین من قصد دارم خودم صدای ماینر را اصلاح کنم.

پاسخ فنی: نه. تغییر غیرمجاز ممکن است به قطعات دقیق داخل ماینر آسیب برساند و گارانتی را باطل کند. در واقع، بسیاری از رایانه‌ها از دستگاه‌های خنک‌کننده آب/روغن خنک‌کننده برای جایگزینی سیستم خنک‌کننده سنتی فن استفاده کرده‌اند که به نظر می‌رسد ایده جدیدی برای خنک‌سازی ماینر باشد. با این حال، هیچ یک از ماینرهای جریان اصلی در بازار امروزی هرگز از سیستم های خنک کننده آب/روغن خنک کننده استفاده نکرده اند (انتظار برای Antminer S9 Hydro). دلیل آن به احتمال زیاد به محدودیت فنی مربوط می شود. بنابراین توصیه می شود خودسرانه امتحان نکنید. 

چگونه صدای ماینر را به روش علمی کاهش دهیم؟

از نظر تئوری، سه راه برای کاهش نویز وجود دارد:

Ⅰ. کاهش نویز از منبع

همانطور که در بالا توضیح داده شد، فن های ماینر به طور خودکار سرعت را تنظیم می کنند. بنابراین اگر ماینر در محیطی با دمای پایین قرار گیرد، سرعت فن تا حدی کاهش می یابد تا صدای کمتری تولید شود. از این رو، دارندگان ماینر می توانند مکان خنک کننده را برای قرار دادن ماینرها انتخاب کنند.

 

Ⅱ. کاهش نویز در انتقال صدا.

بسیاری از افراد پانل های عایق صدا و پنبه جاذب صدا را در داخل خانه نصب کرده اند. علاوه بر این، برخی ماینرها را به جعبه های عایق صدا نیز مجهز کرده اند. این روش ها معمولاً توسط کسانی که ماینینگ را در خانه انجام می دهند، اتخاذ می شود. لازم به ذکر است که هنگام تلاش برای کاهش نویز، دمای داخل باید به درستی کنترل شود.

 

Ⅲ. سر و صدای گوش انسان را کاهش دهید.

استفاده از گوش بند و گوش بند در هنگام خواب انتخاب خوبی است.

 
faeze
ارسال دیدگاه