دایره المعارف کریپتو کارنسی

0x

پروتکل 0x یک استاندارد باز برای ایجاد صرافی های غیرمتمرکز (DEX) در بلاک چین اتریوم است. 0x که در سال 2018 راه اندازی شد، به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا مبادله دارایی دیجیتال همتا به همتا (P2P) را در پلتفرم ها و برنامه های غیرمتمرکز (dApps) بگنجانند. توکن اصلی 0x ZRX است که به دارندگان حق مشارکت در مدیریت پلتفرم 0x می دهد.
 

1inch

پروتکل نقدینگی 1 اینچی یک بازارساز خودکار (AMM) است که برای افزایش نقدینگی و استفاده از مانده های مجازی به منظور کاهش ضررهای دائمی طراحی شده است. کاربران می‌توانند از ارائه توکن‌ها به‌عنوان نقدینگی در پلتفرم 1 اینچی از طریق فرآیندی که «کاوی نقدینگی» نامیده می‌شود سود ببرند – که طی آن معامله‌گران دارایی‌هایی مانند اتر (ETH) را به یک استخر خاص ارائه می‌کنند، آن را قفل می‌کنند و 1INCH، توکن اصلی 1 اینچ، کسب می‌کنند. پلت فرم، به عنوان علاقه. این مدل شبیه توکن‌های مبادله‌ای بومی مانند Uniswap’s UNI است و به تأمین نقدینگی مبتنی بر جامعه مشوق می‌شود.

 

3D Model Rendering رندر مدل سه بعدی

رندر مدل سه بعدی فرآیند ایجاد یک تصویر مجازی یا انیمیشن با استفاده از نرم افزارهای مختلف بافت دیجیتال، رنگ و نور است. فرآیند مدل‌سازی از نقاط داده برای نشان دادن اشیاء در فضای سه‌بعدی استفاده می‌کند، که سپس از مدل‌های سه‌بعدی به تصاویر دو بعدی از طریق یک فرآیند محاسباتی سنگین تبدیل می‌شود.

 

401(k) Plan

در ایالات متحده، 401(k) یک طرح پس انداز بازنشستگی با حمایت کارفرمایان و با حمایت دولت برای کارمندان است. طرح‌های 401(k) به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که از کارکنان واجد شرایط در پس‌انداز و سرمایه‌گذاری تا دوران بازنشستگی با مشارکت بخشی از درآمد خود به طرح بر اساس مالیات معوق حمایت کنند. این مشارکت ها اغلب با تطبیق کارفرما تشویق می شوند. طرح‌های 401(k) معمولاً با محدودیت‌های مشارکت، مزایای مالیاتی و جریمه‌های خروج زودهنگام تعریف می‌شوند.

 

51% Attack ( حمله 51 درصدی )

حمله 51 درصدی سناریویی است که در آن بیش از 50 درصد از گره های شبکه بلاک چین تحت کنترل یک گروه واحد قرار می گیرند. در چنین شرایطی، اجماع شبکه ممکن است دیگر به اندازه کافی غیرمتمرکز نباشد که قابل دوام باشد و بلاک چین را برای دستکاری باز بگذارد. مهاجمانی که بیش از 50 درصد کنترل یک بلاک چین را دارند، ممکن است بتوانند تراکنش‌های جدید را متوقف، معکوس کنند و تکرار کنند، که این شرایط فاجعه‌بار برای هر بلاک چین است. قابل توجه است که با بزرگ‌تر شدن، غیرمتمرکزتر شدن و با ارزش‌تر شدن شبکه، حمله 51% دشوارتر و گران‌تر می‌شود.

 

Aave

Aave یک پلتفرم وام دهی و استقراض غیرمتمرکز در اتریوم است. کاربران Aave می توانند با ارائه وثیقه در قالب دارایی های رمزنگاری شده وام بگیرند. وام دهندگانی که به Aave وثیقه می دهند در ازای آن توکن هایی دریافت می کنند که به طور خودکار با وجوهی که از کارمزد معاملات پلت فرم به دست می آید به دارنده بهره می پردازند. Aave در فناوری «وام‌های فلش» پیشگام است که امکان وام‌دهی بدون وثیقه وجوه را فراهم می‌کند، تا زمانی که اصل پول در همان بلوک تراکنش اتریوم بازپرداخت شود.

 

AAVE Token

توکن AAVE یک دارایی ERC-20 مبتنی بر اتریوم است که به عنوان توکن حاکمیتی پروتکل بلاک چین Aave استفاده می شود. دارندگان توکن AAVE این توانایی را دارند که تغییراتی را پیشنهاد دهند و به تایید یا رد پیشنهادهای جدید به پروتکل Aave رأی دهند. با توزیع به اندازه کافی قابل توجه، توکن های AAVE در نظر گرفته شده اند تا در نهایت حکومت مستقل و غیرمتمرکز پلت فرم Aave را تطبیق دهند.
 

Acala USD Stablecoin (aUSD)

استیبل کوین آکالا USD (aUSD) یک استیبل کوین است که با نسبت 1:1 به دلار آمریکا متصل می شود و در بلاک چین شبکه آکالا عمل می کند. aUSD عملیات شبکه Acala را تسهیل می کند و برای پلتفرم مالی غیرمتمرکز Acala (DeFi) ضروری است. کاربران می توانند پس از سپرده گذاری دارایی های ارز دیجیتال مانند بیت کوین (BTC)، اتر (ETH)، یا پولکادوت (DOT) از طریق یک موقعیت بدهی وثیقه (CDP) از پروتکل استیبل کوین Honzon، دلار آمریکا را قرض کنند.

 

Account Abstraction Layer (AAL) (لایه انتزاع حساب (AAL) )

لایه انتزاع حساب (AAL) زیرساخت فنی است که توسعه قراردادهای هوشمند را در بلاک چین Qtum امکان پذیر می کند. لایه بنیادی Qtum از مدل UTXO پیروی می کند که در بلاک چین ها مانند بیت کوین استفاده می شود. AAL در Qtum اجازه می دهد تا مدل حساب های مورد استفاده در اتریوم “انتزاعی” یا منتقل شود تا در بالای مدل UTXO کار کند. AAL Qtum یک رابط محاسباتی است که به مدل‌های UTXO و حساب‌ها اجازه تعامل می‌دهد.

 

Account Model (مدل حساب )

مدل حساب یک معماری بلاک چین است که دارای اطلاعات مستقیم و انتقال ارزش است. پلتفرم‌های قرارداد هوشمند مانند اتریوم از مدل حساب در مقابل مدل UTXO استفاده شده توسط شبکه بیت‌کوین استفاده می‌کنند که قابلیت‌های قراردادهای هوشمند را محدود می‌کند. یکی از نقاط ضعف بالقوه معماری مدل حساب، مشکل در مقیاس تراکنش در ثانیه (TPS) است.

 

Account-Checker Tool (ابزار بررسی حساب )

جستجوگر حساب یک اسکریپت یا برنامه ای است که لیستی از نام های کاربری و رمزهای عبور – که به عنوان combolist شناخته می شود – می گیرد و آنها را در برابر مجموعه ای از وب سایت های هدف آزمایش می کند. ابزارهای بررسی حساب به طور قابل ملاحظه‌ای سرعت و کارایی را افزایش می‌دهند که مهاجم می‌تواند حجم زیادی از اعتبارنامه‌ها را در طیف وسیعی از وب‌سایت‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات آزمایش کند. این ابزارها عموماً توسط بازیگران مخربی استفاده می‌شوند که به دنبال سرمایه‌گذاری و ارتکاب کلاهبرداری یا سرقت هویت علیه دارندگان حسابی هستند که دسترسی به آنها را سرقت کرده‌اند.

 
faeze
ارسال دیدگاه