راهنمای تعمیر هشبرد انت ماینر Antminer S19 Pro

راهنمای تعمیر هشبرد انت ماینر Antminer S19 Pro

در این مقاله به عیب یابی خطاهای مختلف هشبرد Bitmain Antminer S19 pro می پردازیم. و نحوه و چگونگی تعمیر هشبرد Bitmain Antminer S19 pro  را توضیح میدهیم. 
شاید لازم باشد قبل از مطالعه این مقاله، مقاله یادگیری قطعات سخت افزاری ماینر را برای درک بهتر قطعات مطالعه کنید. 
لازم ب ذکر است مقاله فوق برای تعمیرکاران در این حوزه نوشته شده است و پیشنهاد می شود اگر در حوزه تعمیرات تخصص و مهارت لازم را ندارید به یک تعمیر کار ماهر و متخصص این عیب یابی و فرایند تعمیر دستگاه را بسپارید. برای مشاوره و راهنمایی در این خصوص می توانید با مشاوران ما در تماس باشید. 

تعمیرات تخصصی انواع دستگاه ماینر 

 

I. الزامات آماده سازی بستر/ابزار/تجهیزات نگهداری

1. الزامات پلت فرم:
میز کار تعمیر پتو لاستیکی (میز کار نیاز به ارت دارد)، مچ بند ضد الکتریسیته ساکن و ارت.

2. تجهیزات مورد نیاز:

آهن لحیم کاری با دمای ثابت (350 ℃ – 380 ℃)، نوک آهن لحیم کاری نوک دار برای لحیم کاری تکه های کوچک مانند مقاومت های تراشه و خازن ها استفاده می شود. تفنگ حرارتی، ایستگاه دوباره کاری BGA برای جداسازی قطعات تراشه / BGA و لحیم کاری استفاده می شود. مولتی متر با پین فولادی لحیم کاری و بوش T قابل انقباض برای اندازه گیری آسان استفاده می شود (Fluke توصیه می شود). اسیلوسکوپ (توصیه می شود Agilent)، کابل شبکه (الزامات: اتصال به اینترنت، شبکه پایدار)

3. الزامات ابزار تست:

منبع تغذیه APW12 (APW12_12V-15V_V1.2 و کابل آداپتور برق (خود ساخته: برای اتصال منبع تغذیه در قطب های مثبت و منفی و هشبورد از سیم های مسی ضخیم استفاده کنید. توصیه می شود از سیم های مسی 4AWG با طول 60 سانتی متر یا کمتر) برای هشبورد از تستر هشبورد برد کنترلی V2.2010 استفاده کنید قطب مثبت و منفی تستر باید با مقاومت تخلیه نصب شود توصیه می شود از مقاومت سیمانی 25 اهم و بیش از 100 وات استفاده شود.

4. تعمیر و نگهداری مواد کمکی / الزامات ابزار:

ستون خمیر لحیم کاری M705، شار، آب شستشوی تخته با الکل مطلق. آب شستشوی تخته برای تمیز کردن بقایای لحیم کاری پس از تعمیر استفاده می شود. ژل حرارتی (مشخصات: Fujipoly SPG-30B) برای لکه دار کردن سطح تراشه پس از تعمیر استفاده می شود. توری فولادی کاشت توپ، سیم جذب لحیم کاری، توپ لحیم کاری (قطر توپ توصیه می شود 0.4 میلی متر باشد). هنگام تعویض تراشه جدید، باید پین های تراشه را قلع و قمع کنید و سپس به هشبورد لحیم کنید و بعد از اعمال ژل حرارتی به طور یکنواخت روی سطح تراشه، هیت سینک های بزرگ را قفل کنید.

1) تفنگ اسکن بارکد

2) برد آداپتور پورت برد آداپتور RS232/TTL 3.3 ولت

3) پروب اتصال کوتاه خود ساخته (از سیم پین برای جوشکاری استفاده کنید، به بوش T قابل جمع شدن نیاز دارید، از اتصال کوتاه بین پروب و هیت سینک کوچک جلوگیری کنید)

4. الزامات معمول نگهداری مواد یدکی: مقاومت 0402 (0R، 51R، 10K، 4.7K،). خازن 0402 (0.1uf, 1uf)

II. الزامات تعمیر هشبرد انت ماینر Antminer S19 Pro

1. در هنگام تعویض تراشه به روش کار دقت کنید. پس از تعویض لوازم جانبی، برد PCB نباید تغییر شکل آشکاری داشته باشد.

قطعات جایگزین و قطعات اطراف آن را از نظر مدار باز و اتصال کوتاه بررسی کنید.

2. اپراتورهای تعمیر و نگهداری باید دانش الکترونیکی خاصی داشته باشند، بیش از یک سال سابقه تعمیر و نگهداری داشته باشند و در فناوری لحیم کاری پکیج BGA/QFN/LGA مسلط باشند.

3. پس از تعمیر، هشبورد باید بیش از دو بار تست شود تا اوکی شود تا بگذرد!

4. بررسی کنید که آیا ابزارها و تسترهای هشبورد می توانند به طور عادی کار کنند یا خیر، ایستگاه تعمیر و نگهداری را برای آزمایش پارامترهای نرم افزار، نسخه های دستگاه تست و غیره تعیین کنید.

5. در تست تعمیر و تعویض تراشه ابتدا نیاز به تست تراشه دارد و پس از گذراندن تست عملکرد باید انجام شود. تست عملکرد باید اطمینان حاصل کند که هیت سینک کوچک واجد شرایط جوشکاری شده است. هنگام نصب هیت سینک بزرگ، سطح تراشه باید به طور یکنواخت با ژل حرارتی پوشانده شود و فن خنک کننده باید با سرعت کامل باشد. هنگام استفاده از شاسی برای دفع گرما، 2 هشبورد باید به طور همزمان قرار داده شود تا مجرای هوا تشکیل شود. آزمایش یک طرفه تولید نیز باید از تشکیل مجرای هوا اطمینان حاصل کند (مهم).

6. هنگام اندازه گیری سیگنال، از 4 فن به عنوان کمک برای دفع گرما استفاده کنید و فن ها باید سرعت کامل را حفظ کنند.

7. هنگام روشن کردن هشبورد، کاربر باید ابتدا سیم مسی منفی منبع تغذیه و سپس سیم مسی مثبت منبع تغذیه را وصل کرده و در نهایت کابل سیگنال را وصل کند. هنگام برداشتن، ترتیب نصب باید برعکس شود. ابتدا کابل سیگنال را بردارید، سپس سیم مسی مثبت منبع تغذیه را بردارید و در نهایت سیم مسی منفی منبع تغذیه را بردارید. اگر کاربر این دستور را رعایت نکند، آسیب رساندن به R233، R232 بسیار آسان است (همه تراشه ها یافت نمی شوند). قبل از تست الگو، هشبورد تعمیر شده باید قبل از تست خنک شود، در غیر این صورت ممکن است باعث PNG شود.

8. برای تعویض تراشه جدید، پین های چاپ و خمیر لحیم کاری لازم است تا اطمینان حاصل شود که تراشه از قبل لحیم شده و سپس برای تعمیر به PCBA لحیم شده است.

III. ساخت تستر هشبرد و مواردی که نیاز به توجه دارند

اتصالات نگهدارنده تستر هشبورد باید اتلاف گرمای هشبورد را برآورده کند و اندازه گیری سیگنال ها را تسهیل کند.

1. برای اولین بار از برنامه reflash کارت SD تستر هشبورد سری 19 استفاده کنید تا برد کنترلی تستر هشبورد FPGA را به روز کنید، آن را از حالت فشرده خارج کرده و در کارت SD کپی کنید و سپس کارت را در اسلات کارت تستر هشبورد قرار دهید. حدود 1 دقیقه روشن کنید و منتظر بمانید تا نشانگر برد کنترل 3 بار چشمک بزند، سپس به روز رسانی کامل می شود. (اگر به روز نشود، ممکن است باعث شود تراشه خاصی در طول آزمایش خطا را گزارش کند)

 
تعمیر هشبرد انت ماینر Antminer S19 Pro

2. کارت تست SD را مطابق با الزامات بسازید و به طور مستقیم بسته فشرده تراشه بازرسی هیت سینک یک طرفه را باز کنید تا کارت SD بسازید.

تعمیر هشبرد انت ماینر S19

3. کارت تست SD مطابق با الزامات ساخته خواهد شد و تست هیت سینک دو طرفه 8 بار الگوی برای ساخت کارت SD نیاز دارد، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است.

3.1 فایل پیکربندی اصلی را پس از خارج کردن از حالت فشرده حذف کنید.

3.2 فایل اصلی Config.ini-NBS1902-PT2 را Config.ini نامگذاری کنید.

تعمیر هشبرد S19
تعمیر هشبردAntminer S19 Pro
تعمیر S19 Pro

IV. بررسی اجمالی اصول

1. ساختار کاری هشبورد S19 Pro:

هشبورد از 114 تراشه BM1398 تشکیل شده است که به 38 گروه (دامنه) و هر گروه از 3 IC تشکیل شده است. ولتاژ کاری تراشه BM1398 مورد استفاده در هشبورد S19 Pro 0.32 ولت است. برای گروه های 38، 37، 36، 35، 34، 33، 32 (در مجموع 7 گروه)، LDO توسط خروجی 19 ولت از مدار تقویت کننده Q9 و خروجی 1.8 ولت تغذیه می شود. گروه سی و یکم – گروه اول توسط VDD12.6V از طریق LDO برای تامین 1.8V تامین می شود و ولتاژ هر دامنه عقب نشینی شده 0.32V کاهش می یابد. همانطور که در شکل 4-1 نشان داده شده است، تمام 0.8 ولت توسط خروجی 1.8 ولت این دامنه از طریق LDO ارائه می شود.

هشبرد S19 Pro
هشبرد S19
تعمیر اس 19

2. مدار تقویت هشبورد S19 Pro:

مدار تقویت کننده ولتاژ 12.6 ولتی را که از منبع تغذیه تغذیه می شود به 20 ولت منتقل می کند، همانطور که در شکل 4-5 نشان داده شده است.

تعمیرات هشبرد ماینر

3. روند سیگنال تراشه S19 Pro:

1) جهت جریان سیگنال CLK (XIN): تولید شده توسط نوسانگر Y1 25M، انتقال از تراشه 01 به تراشه 114. ولتاژ 0.7V-1.3V؛

2) جهت جریان سیگنال TX (CI, CO): از پورت IO 7 پین (3.3V) به IC U4 از طریق تبدیل سطح و سپس انتقال از تراشه 01 به تراشه 114. وقتی کابل IO وارد نشده باشد ولتاژ 0 ولت است و در حین کار ولتاژ 1.8 ولت است.

3) جهت جریان سیگنال RX (RI, RO): از تراشه 114 تا تراشه 01، به پایه کابل سیگنال 8 از طریق U2 برگردید و سپس به برد کنترل برگردید. هنگامی که کابل سیگنال IO وارد نمی شود، ولتاژ 0.3 ولت است و ولتاژ در حین کار 1.8 ولت خواهد بود.

4) جهت جریان سیگنال BO (BI، BO): از تراشه 01 تا تراشه 114. مقدار اندازه گیری مولتی متر 0 ولت است.

5) جهت جریان سیگنال RST: جریان سیگنال RST از پایه 3 پورت IO به IC U3 از طریق تبدیل سطح است و سپس از تراشه 01 به تراشه 114 پس از تبدیل سطح منتقل می شود. اگر کابل سیگنال IO وارد نشده باشد و تجهیزات در حالت آماده به کار باشد، ولتاژ 0 ولت و ولتاژ در هنگام کار 1.8 ولت است.

4. معماری کل ماینر:

کل ماینر عمدتاً از 3 هشبورد، 1 برد کنترل، منبع تغذیه APW12 و 4 فن خنک کننده تشکیل شده است، همانطور که در شکل 4-6 نشان داده شده است.

V. خطاهای رایج و مراحل عیب یابی هشبورد

1. پدیده: تراشه تشخیص تست تک برد 0 است (ایستگاه های PT1/PT2)

مرحله 1: ابتدا خروجی برق را بررسی کنید، لطفاً شکل 5-1 را بررسی کنید.

مرحله 2: برای بررسی ولتاژ خروجی در حوزه ولتاژ

ولتاژ هر دامنه ولتاژ حدود 0.32 ولت است. اگر منبع تغذیه 16 ولت وجود داشته باشد، معمولا دارای ولتاژ دامنه است. اولویت با اندازه گیری خروجی ترمینال منبع تغذیه هشبورد و بررسی اتصال کوتاه MOS است (مقاومت بین پایه های 1، 4 و 8 را اندازه گیری کنید). اگر 16 ولت منبع تغذیه دارد اما ولتاژ دامنه ندارد، به بررسی ادامه دهید.

تعمیر هشبرد انت ماینر Antminer S19 Pro

مرحله 3: برای بررسی مدار PIC

اندازه گیری کنید که آیا خروجی روی پایه دوم U6 وجود دارد و ولتاژ آن حدود 3.3 ولت است یا خیر. اگر بله، لطفا به عیب یابی مشکل ادامه دهید. اگر ولتاژ 3.3 ولت وجود ندارد، لطفاً وضعیت اتصال کابل تستر هشبورد و سالم بودن هشبورد را بررسی کنید و PIC را دوباره برنامه ریزی کنید.

تعمیر هشبرد انت ماینر Antminer S19 Pro

مراحل برنامه نویسی PIC:

1. برنامه نویسی برنامه PIC روی هشبورد.

برنامه: 20191226-PIC1704-BM1398.hex

ابزار برنامه نویسی را دانلود کنید: PICkit3، پایه 1 کابل PICkit3 مربوط به پایه 1 J2 روی PCB است و پایه های 1، 2، 3، 4، 5 و 6 باید متصل شوند.

2. نرم افزار برنامه نویسی:

MPLABIPE را باز کرده و دستگاه را انتخاب کنید: PIC16F1704، روی power کلیک کنید تا حالت منبع تغذیه را انتخاب کنید، سپس روی عملکرد کلیک کنید. مرحله اول: برای پیدا کردن فایل .HEX که باید برنامه ریزی شود، “file” را انتخاب کنید. مرحله دوم: برای اتصال به طور معمول روی “اتصال” کلیک کنید. مرحله سوم: بر روی دکمه “برنامه” کلیک کنید و پس از اتمام، روی “تأیید” کلیک کنید تا تأیید تأیید شود تا ثابت شود برنامه نویسی موفق بوده است.

مرحله 4: خروجی مدار بوست را بررسی کنید، C69 در شکل 5-8 می تواند ولتاژ 20 ولت را اندازه گیری کند.

مرحله 5 . خروجی هر گروه LDO 1.8V یا PLL 0.8V را بررسی کنید

 

 

مرحله 6 . خروجی سیگنال تراشه (CLK/CI/RI/BO/RST) را بررسی کنید به محدوده مقدار ولتاژ که با روند سیگنال توصیف شده است مراجعه کنید. اگر اندازه گیری با انحراف زیادی از مقدار ولتاژ مواجه شود، می توان آن را با مقدار اندازه گیری شده گروه مجاور مقایسه کرد تا مشخص شود.

2. هنگامی که EEPROM NG روی صفحه LCD تستر هشبورد نمایش داده می شود، بررسی کنید که آیا جوش U10 طبیعی است یا خیر.

3. اگر «حسگر PIC NG» روی صفحه LCD تستر هشبورد نمایش داده می‌شود و دمای آزمایش‌شده غیرعادی است، مراحل زیر را برای عیب‌یابی دنبال کنید:

الف) بررسی کنید که آیا 4 مقاومت R217، R218، C22 و C23 به طور غیرعادی جوش می‌شوند یا خیر، و بررسی کنید که آیا جوش PIN U5 نرمال است یا خیر.

ب) بررسی کنید که آیا چهار سنسور دما U5،R216،R219،R220،U7،R221~R223،U8،R224~R226،U9،R229~R231 و محل جوشکاری مقاومت منطبق با دمای غیرعادی است یا خیر. در شکل 4-4 و 5-13 نشان داده شده است، سنسور دما همه در پشت PCB قرار دارد، مقاومت در جلو و پشت PCB قرار دارد، و اینکه آیا منبع تغذیه سنسور دما 3.3 ولت طبیعی است یا خیر.

کیفیت جوشکاری تراشه ای را که سنسور و هیت سینک کوچک را متصل می کند بررسی کنید. تغییر شکل مواد هیت سینک بزرگ باعث اتلاف حرارت ضعیف تراشه می شود و بر اختلاف دما تأثیر می گذارد.

faeze
ارسال دیدگاه