قیمت بیت کوین به چه عواملی بستگی دارد؟

بیت کوین توسط بانک مرکزی صادر نمی شود یا توسط دولت پشتیبانی می شود. بنابراین، ابزارهای سیاست پولی، نرخ‌های تورم و اندازه‌گیری‌های رشد اقتصادی که معمولاً بر ارزش یک ارز تأثیر می‌گذارند، برای بیت‌کوین اعمال نمی‌شوند. بیت کوین بیشتر به عنوان یک کالا برای ذخیره ارزش عمل می کند، بنابراین عوامل زیر بر قیمت آن تأثیر می گذارد:

عرضه بیت کوین و تقاضای بازار برای آن

هزینه تولید بیت کوین از طریق فرآیند استخراج

تعداد ارزهای دیجیتال رقیب

مقررات حاکم بر فروش و استفاده از آن

رسانه ها و اخبار

اثرات عرضه بر قیمت بیت کوین

عرضه یک دارایی نقش حیاتی در تعیین قیمت آن دارد. یک دارایی کمیاب به احتمال زیاد قیمت های بالایی دارد، در حالی که دارایی های کمیاب قیمت های پایینی خواهند داشت. عرضه بیت کوین به طور کلی به خوبی منتشر می شود، زیرا تنها 21 میلیون تولید می شود و تنها مقدار مشخصی در سال ایجاد می شود. پروتکل آن تنها اجازه می دهد تا بیت کوین های جدید با نرخ ثابت ایجاد شوند و این نرخ به گونه ای طراحی شده است که در طول زمان کند شود.

نرخ ایجاد بیت کوین تقریباً هر چهار سال یکبار کاهش می یابد. به این حالت هاوینگ گفته می شود که در آن تعداد سکه هایی که به عنوان پاداش برای استخراج موفقیت آمیز یک بلوک داده می شود به نصف کاهش می یابد که آخرین آن در ماه می 2020 بود.

بنابراین عرضه بیت کوین در آینده رو به کاهش است که به تقاضا می افزاید. این مشابه کاهش عرضه ذرت است در صورتی که برداشت ها هر چهار سال یکبار کاهش می یابد تا زمانی که دیگر برداشت نشود، و به طور عمومی تبلیغ می شود که این اتفاق می افتد – قیمت ذرت سر به فلک می کشد.

قیمت و تقاضای بیت کوین

بیت‌کوین توجه سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی و نهادی را به خود جلب کرده است و تقاضا را افزایش داده است که ناشی از افزایش پوشش رسانه‌ای و سرمایه‌گذاری «متخصصان» و صاحبان مشاغل است که ارزش بیت‌کوین را دارد و خواهد داشت. بیت کوین همچنین در کشورهایی مانند ونزوئلا با تورم بالا و ارزهای کاهش یافته محبوب شده است. علاوه بر این، برای کسانی که از آن برای انتقال مبالغ هنگفتی برای فعالیت های غیرقانونی و غیرقانونی استفاده می کنند، محبوبیت دارد.

این بدان معناست که کاهش عرضه در آینده با افزایش تقاضا همراه شده است تا به افزایش قیمت بیت کوین دامن بزند. با این حال، قیمت آن هنوز در دوره های متناوب رونق و رکود در نوسان است. به عنوان مثال، افزایش قیمت بیت کوین در سال 2017 با کاهش طولانی مدت و سپس دو افزایش و کاهش شدید تا سال 2021 همراه شد.

هزینه های تولید و قیمت بیت کوین

مانند سایر کالاها، هزینه های تولید نقش اساسی در تعیین قیمت بیت کوین دارد. طبق برخی تحقیقات، قیمت بیت کوین در بازارهای کریپتو ارتباط نزدیکی با هزینه نهایی تولید آن دارد.

برای بیت کوین، هزینه تولید تقریباً مجموع هزینه های ثابت مستقیم زیرساخت و برق مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال و هزینه غیرمستقیم مربوط به سطح دشواری الگوریتم آن است. استخراج بیت کوین شامل شبکه ای از ماینرها است که برای حل یک عدد رمزگذاری شده با یکدیگر رقابت می کنند – اولین ماینری که این کار را انجام می دهد، برنده جایزه بیت کوین های تازه ضرب شده و هر گونه کارمزد تراکنش انباشته شده از زمان پیدا شدن آخرین بلاک می شود.

هزینه غیرمستقیم استخراج بیت کوین، سطح دشواری الگوریتم آن است. سطوح دشواری متفاوت الگوریتم‌های بیت‌کوین می‌تواند سرعت تولید بیت‌کوین را تسریع یا کاهش دهد و بر عرضه کلی آن تأثیر بگذارد و در نتیجه بر قیمت آن تأثیر بگذارد.

حل هش برای باز کردن یک بلوک و کسب پاداش نیاز به نیروی بی رحم در قالب قدرت پردازش قابل توجهی دارد. از نظر پولی، ماینر باید ماشین‌های معدنی گران زیادی بخرد. فرآیند استخراج بیت کوین همچنین مستلزم قبض های پرهزینه برق است. بر اساس برآوردها، مصرف برق برای شبکه استخراج بیت کوین بیشتر از مصرف برق برخی از کشورهای کوچک است.

چگونه رقابت بر قیمت بیت کوین تأثیر می گذارد

اگرچه بیت کوین شناخته شده ترین ارز دیجیتال است، صدها توکن دیگر برای دلارهای سرمایه گذاری رقابت می کنند. از سال 2022، بیت کوین بر تجارت در بازارهای ارزهای دیجیتال غالب است. 4 اما سلطه آن به مرور زمان از بین رفته است. در سال 2017، بیت کوین بیش از 80 درصد از کل سرمایه بازار در بازارهای ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داد. تا سال 2022، این سهم به کمتر از 50 درصد کاهش یافت

دلیل اصلی این امر افزایش آگاهی و توانایی برای سکه های جایگزین بود. به عنوان مثال، اتریوم به دلیل رونق مالی غیرمتمرکز (DeFi) به عنوان یک رقیب سرسخت برای بیت کوین ظاهر شده است. سرمایه‌گذارانی که پتانسیل آن را در اختراع مجدد ریل‌های زیرساخت مالی مدرن می‌دانند، روی اتر (ETH) سرمایه‌گذاری کرده‌اند، ارز دیجیتالی که به عنوان «گاز» برای تراکنش‌های شبکه‌اش استفاده می‌شود. اتریوم حدود 20 درصد از ارزش کل بازارهای ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.

سایر ارزهای رمزپایه که همچنان معرفی می شوند، محبوبیت خود را افزایش داده اند. تتر، BNB، USDCoin و Solana چند سکه دیگر هستند که ظرفیت بازار را از بیت کوین دور می کنند. اگرچه آنها مقداری دلار سرمایه گذاری را از اکوسیستم بیت کوین خارج کرده اند، رقابت باعث جذب سرمایه گذاران به بیت کوین شده است. در نتیجه، تقاضا و آگاهی در مورد ارزهای دیجیتال افزایش یافته است. بیت‌کوین به‌عنوان استانداردی برای اکوسیستم ارزهای دیجیتال، از این توجه بهره برده است و قیمت‌های آن بالا باقی مانده است.

مقررات و قیمت بیت کوین

بیت کوین پس از یک بحران مالی ناشی از کاهش مقررات در بازار مشتقات منتشر شد. خود این ارز دیجیتال کنترل نشده باقی می ماند و به خاطر اکوسیستم بدون مرز و مقررات خود شهرت پیدا کرده است.

فقدان وضعیت نظارتی بیت کوین هم مزایا و هم معایبی دارد. فقدان مقررات به این معنی است که می توان آن را آزادانه در سراسر مرزها مورد استفاده قرار داد و مانند سایر ارزها مشمول کنترل های تحمیلی دولت نیست. با این حال، دولت‌ها و طرف‌های ذی‌نفع به فشار برای مقررات ارزهای دیجیتال ادامه می‌دهند.

توسعه یک چارچوب نظارتی تنها موضوع زمان است و تأثیرات آن بر قیمت بیت کوین ناشناخته است. به عنوان مثال، در ایالات متحده، احکام ارزهای دیجیتال صادر شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) می تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد. در اکتبر 2021، قیمت بیت کوین چند هفته پس از تصویب اولین ETF مرتبط با بیت کوین در ایالات متحده توسط SEC به 69000 دلار رسید: ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO). با این حال، چند ماه پس از رسیدن به آن قیمت، قیمت بیت کوین در حدود 40000 دلار بود.

ممنوعیت معاملات و معاملات بیت کوین چین در سپتامبر 2021 بر عرضه و تقاضای این ارز دیجیتال تأثیر گذاشت. مزارع ماینینگ در چین مجبور شدند وسایل خود را جمع کنند و به کشورهای دوستدار ارزهای دیجیتال بروند. قیمت ها از حدود 51,000 دلار در ابتدای سپتامبر به حدود 41,000 دلار در پایان ماه کاهش یافت، سپس به سرعت دوباره به دست آورد و با بازگشت عملیات از سطوح قیمت قبلی پیشی گرفت.

 

قیمت بیت کوین و رسانه ها

در تلاش برای آگاه نگه داشتن سرمایه گذاران و طرف های علاقه مند، رسانه ها و پوشش خبری هم به نفع و هم علیه قیمت بیت کوین کار می کنند. هر گونه تغییر در هر یک از عواملی که قبلاً مورد بحث قرار گرفت، به سرعت منتشر و در میان توده ها منتشر می شود. در نتیجه، خبرهای خوب برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال باعث افزایش قیمت بیت کوین می شود، در حالی که اخبار بد آن را پایین می آورند.

ترکیبی از عرضه، تقاضا، هزینه‌های تولید، رقابت، تحولات نظارتی، و پوشش رسانه‌ای که به دنبال آن می‌آید بر دیدگاه سرمایه‌گذاران تأثیر می‌گذارد که یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارزهای دیجیتال است.

آیا بیت کوین سرمایه گذاری خوبی است؟

بیت کوین در مدت زمان کوتاه خود به عنوان یک دارایی سرمایه گذاری بسیار بی ثبات بوده است. بهتر است قبل از سرمایه گذاری در بیت کوین با یک متخصص امور مالی و سرمایه گذاری در مورد وضعیت خاص خود صحبت کنید.

قیمت سهام فعلی بیت کوین چقدر است؟

سهام بیت کوین وجود ندارد، اما می‌توانید سهام شرکت‌هایی را خریداری کنید که در فناوری بلاک چین یا ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند.

آیا بیت کوین غیرقانونی است؟

بیت کوین در بسیاری از کشورها به عنوان نوعی ارز به رسمیت شناخته می شود، اما تنها تعداد کمی آن را ارز قانونی می دانند. ممنوعیت های آشکار در چین، الجزایر، بنگلادش، مصر، عراق، مراکش، نپال، قطر و تونس وجود دارد.

آیا ارزش خرید 100 دلار بیت کوین را دارد؟

قیمت بیت کوین بی ثبات است، بنابراین 100 دلاری که امروز برای بخش هایی از بیت کوین خرج می کنید ممکن است فردا یا حتی در 30 دقیقه آینده 100 دلار نباشد. با این حال، بیت کوین شما ممکن است ارزش بیشتری داشته باشد. اگر آن را به عنوان سرمایه گذاری خریداری می کنید، باید در مورد شرایط مالی خاص خود با یک متخصص امور مالی و سرمایه گذاری مشورت کنید.

سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده و سایر پیشنهادات اولیه سکه (“ICO”) بسیار پرخطر و گمانه زنی است و این مقاله توصیه ای از طرف Investopedia یا نویسنده برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یا سایر ICOها نیست. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت کرد. Investopedia هیچ گونه تضمین یا ضمانتی در مورد صحت یا به موقع بودن اطلاعات موجود در اینجا نمی دهد.

faeze
ارسال دیدگاه