10 مورد از بهترین ماینرهای ارزهای دیجیتال در سال 2022

بهترین ماینرهای ASIC برای استخراج ارزهای دیجیتال را بررسی و مقایسه کنید و بهترین ماینر ASIC را برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال انتخاب کنید:

 

دستگاه‌ها یا دکل‌های مدار مجتمع ویژه برنامه (ASIC) که در هنگام ماینینگ با یکدیگر ترکیب می‌شوند، با توجه به کارایی بالای خود، برای استخراج ارزهای دیجیتال بهترین هستند. آنها به طور خاص برای استخراج معدن ساخته شده اند.

 

هر ASIC برای استخراج یک الگوریتم خاص طراحی شده است، بنابراین شما آنها را برای یک الگوریتم مشخص پیدا خواهید کرد. این بدان معناست که تمام ASIC هایی که برای بیت کوین در نظر گرفته شده اند می توانند تمام ارزهای دیجیتال دیگری را که از الگوریتم های مشابه بیت کوین استفاده می کنند استخراج کنند.

 

این آموزش بهترین ASIC های موجود در بازار و استفاده از آنها در استخراج ارزهای دیجیتال را مورد بحث قرار میدهد. ما بهترین ماینرهای مدار مجتمع ویژه برنامه را که می‌توانید در استخراج بیت‌کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال با استفاده از الگوریتم‌های SHA-256 و ETHASH استفاده کنید، فهرست می‌کنیم.

مدارهای مجتمع ویژه برنامه برای استفاده خاص طراحی و ساخته شده اند. ASIC های مورد استفاده در ماینینگ دارای ریزپردازنده هایی هستند که به طور خاص برای استخراج بیت کوین، لایت کوین، اتریوم کلاسیک و سایر ارزهای رمزنگاری که از الگوریتم های اثبات کار استفاده می کنند، ساخته شده و مناسب هستند. این دستگاه شامل چندین ریزپردازنده است که در یک مدار ترکیب شده اند. این مدار، که این روزها بیش از 100 میلیون گیت منطقی را شامل می شود، در تراشه های مدار بسته بندی شده است. هر کدام دارای کابل یا پریز/پورت هستند که امکان اتصال به منبع برق، کامپیوتر و اینترنت را فراهم می کنند.

از آنجایی که می‌توانیم ASIC را از طریق USB یا روش‌های دیگر و با استفاده از هاب‌های USB یا سایر اتصالات به رایانه وصل کنیم، می‌توان چندین مورد از آن‌ها را به هم وصل کرد تا با نرخ هش بیشتری استخراج شود. پس از انجام این کار، می توانید آدرس IP آن را با استفاده از یک برنامه کامپیوتری پیدا کنید، یک کیف پول ایجاد کنید، آن را با استفاده از برنامه های ماینینگ در رایانه در یک استخر استخراج پیکربندی کنید و ASIC ها را مدیریت کنید. همانطور که از نام آن پیداست، آنها برای یک برنامه خاص ساخته شده اند. آنها از نظر قدرت پردازش کامپیوتری نسبت به واحدهای پردازش مرکزی یا CPUها که واحدهای پردازش داخل یک کامپیوتر شخصی هستند، قدرتمندتر هستند. آنها همچنین از واحدهای پردازش گرافیکی یا GPUهایی که عمدتاً در رایانه های بازی نیز یافت می شوند، پیشی می گیرند.

 

بازار سخت افزار معدن:

سوالات متداول

آیا استخراج ASIC سودآور است؟ پاسخ: استخراج بیت کوین در صورت داشتن برق ارزان و زمانی که سخت افزار کارآمد باشد سودآور است. سودآوری همچنین به قیمت یک ارز دیجیتال بستگی دارد، اگرچه تعدیل نرخ هش استخراج آشکارا عاملی برای تقاضا و قیمت گذاری خواهد بود. بسته به اقتصاد یک بلاک چین و سکه، می تواند سودآور باشد یا خیر. زمانی که از طریق استخر استخراج استخراج شود سودآور است. شما می توانید به راحتی سودآوری استخراج ASIC را برای ارزهای دیجیتالی به صورت آنلاین با ماشین حساب های آنلاین بررسی کنید.

 

س 2) آیا استخراج ASIC در سال 2021 سودآور است؟ پاسخ: استخراج بیت کوین با ASIC در سال 2021 سودآور است. از آگوست 2021، یک ماینر می تواند هر 10 دقیقه 6.25 سکه

تولید کند. علاوه بر این، ماینرها پس از استخراج یک بلوک، کارمزد تراکنش هایی بین 5 تا 10 درصد از پاداش دریافت کردند. شما می توانید از یک ماشین حساب آنلاین برای محاسبه و ردیابی سودآوری استخراج بیت کوین در سال 2021 استفاده کنید. س 3) آیا استخراج ASIC بهتر است؟ پاسخ: بله. آنها بهتر از CPU و GPU در استخراج ارزهای دیجیتال هستند. آنها از نظر قدرت پردازش قدرتمندتر هستند، جایی که می توانند داده های بسیار بیشتری را در واحد زمان پردازش کنند. آنها همچنین در مصرف انرژی بیشتری صرفه جویی می کنند و از نظر قدرت هش یا نرخ هش (هرتز در ثانیه) Gh/s، Th/s یا Mh/s رتبه بندی می شوند. آنهایی که بالاترین رتبه‌بندی را دارند، در حال حاضر دارای رتبه‌بندی ترا هش هستند.

 

س 4) چه ASIC هایی می توانند اتریوم را استخراج کنند؟

پاسخ: Bitmain Antminer E9 برای استخراج اتریوم با نرخ هش تا 3GH/s طراحی شده است. سایر ماینرهای ساخته شده برای استخراج اتریوم ASIC A10 Pro هستند. Antminer E3 که با سرعت 190 MH/s کار می کند، InnoSilicon A10 ETHMaster و InnoSilicon A10 Pro با نرخ هش 700 MH/s. س 5) بهترین ماینرهای بیت کوین ASIC کدامند؟ پاسخ: S19 آخرین و بهترین ماینر بیت کوین ASIC تا کنون با نسخه Pro است که قادر به انفجار 110 TH/s قدرت هش است. ماینر دو مدل دیگر دارد – Antminer T19 و Antminer S19 به غیر از S19 Pro. س 6) ماینرهای ASIC چگونه کار می کنند؟ پاسخ: اینها مدارهای ریزپردازنده ماینینگ ویژه برنامه یا برنامه هستند که برای استخراج الگوریتم بلاک چین معین در الگوریتم های اثبات کار طراحی شده اند. ماینرها محاسبات پیچیده ای را انجام می دهند که به عنوان هش شناخته

می شوند که در آن داده های هش در هر تراکنش ارسالی با داده های از پیش تعیین شده و یک nonce طلایی مطابقت دارد.

 

Nonce عددی است که به بلوک رمزگذاری شده یا هش شده یک بلاک چین اضافه می‌شود که در صورت هش مجدد، محدودیت‌های سطح دشواری را برآورده می‌کند. این شامل محاسبات حدس و گمانی با استفاده از ماینرها است و محاسبات باید قبل از اتمام زمان تعیین شده برای استخراج یک بلوک با سرعتی سریع انجام شوند. محاسبات تأیید می کند که تراکنش ها برای شبکه قانونی و ایمن هستند و به عنوان ویژگی های خاص قبل از مجاز شدن به شبکه هستند

 

فهرست برترین استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال ASICدر اینجا لیستی از بهترین ماینرهای ASIC برای استخراج ارزهای دیجیتال آمده است:

  1. Antminer S19 Pro
  2. WhatsMiner M30S++
  3. AvalonMiner 1246
  4. Whatsminer M32
  5. AvalonMiner 1166 Pro
  6. Ebang EBIT E11++
  7. Dragonmint T1
  8. Innosilicon A10pro
  9. ASCIminer 8 Nano
  10. Bitmain Antminer S17

مقایسه بهترین ماینرهای ASIC

#1) Antminer S19 Pro

Antminer S19 Pro – بهترین برای سودآورترین استخراج ASIC بیت کوین، بیت کوین کش و سایر ارزهای رمزنگاری شده الگوریتم SHA-256.

Antminer S19 Pro سودآورترین ماینر ASIC برای بیت کوین و الگوریتم SHA-256 در حال حاضر است. این توسط Bitmain، یک شرکت پیشرو در تولید سخت‌افزار ماینینگ، تولید می‌شود که آن را به یک انتخاب برتر در بین شرکت‌ها و افراد استخراج بیت‌کوین تبدیل می‌کند. شما انتظار ندارید که بسیاری از دستگاه ها از پیشنهاد کارایی این تجهیزات 29.7 J/TH عبور کنند. این دستگاه با استفاده از تراشه 5 نانومتری نسل بعدی ساخته شده است، یک تراشه نسل دوم که به استخراج SHA-256 اختصاص دارد. در مقایسه با سایر دستگاه های موجود در این لیست، مطمئناً اقتصادی ترین و کارآمدترین دستگاه ماینینگ موجود در بازار در حال حاضر است. همچنین از دیگر محصولات سری S19 یعنی S19 شکست می‌دهد، اگرچه سنگین‌تر است. برای کسانی که می پرسند با این تجهیزات استخراج بیت کوین ASIC چقدر می توان تولید کرد، انتظار سودآوری روزانه حدود 12 دلار با هزینه برق 0.1 دلار در هر کیلووات را دارید. با این هزینه انرژی، شما انتظار دارید که این دستگاه فقط ۷.۸۰ دلار در روز مصرف کند و درآمدی معادل ۳۷.۲۳ دلار داشته باشد. به این ترتیب سود سالانه 10741.95 دلار است. درصد بازگشت سالانه 195 درصد است. این دستگاه با دوره بازپرداخت 186 روزه عرضه می شود.

Weight: 15,500 g
Noise Level: 75db
Temperature: 5 – 45 °C
Maximum Hash rate: 110 Th
Power consumption: 3250 W (±5%)
Price: $2,860

#2)++ WhatsMiner M30S

بهترین برای استخراج بیت کوین با کارایی بالا.

این دستگاه بازده انرژی 31J/TH (ژول در هر هش) را مدیریت می‌کند، بنابراین یکی از معدود ماینرهای برتر بیت کوین ASIC است که می‌تواند به این رتبه بازدهی برسد. ابعاد آن حدود 16.875 اینچ طول در 5.75 اینچ عرض و 8.8125 اینچ ارتفاع است. آزمایش نشان می دهد که راندمان انرژی، مصرف انرژی و نرخ هش در هنگام استفاده از دستگاه با حاشیه های زیادی نوسان نمی کند. الگوریتم SHA-256 است – استخراج بیت کوین و بیش از 10 رمزارز دیگر.

این دستگاه نسبت به Whatsminer M30S+ کارآمدتر است. این محصول توسط MicroBT واقع در شنژن ساخته شده است و همچنین با 6 ماه ضمانت، 135 روز دوره بازپرداخت و دارای مواد پلاستیکی فروخته می شود. از طریق LAN به کامپیوتر متصل می شود.

Weight: 10,500 g
Noise Level: 75db
Temperature: -5 – 35 °C
Maximum Hash rate: 112TH/s±5%
Power consumption: 3472 watts+/- 10%
Price: $3,999

#3) AVALONminer 1246

بهترین برای استخراج ASIC قابل اعتماد و مدیریت شده.

دستگاه استخراج ASIC توسط Canaan، یک شرکت معروف سخت افزار استخراج بیت کوین که مصرف انرژی بالایی دارد، تولید می شود. شما می توانید بیت کوین و سایر سکه های الگوریتم SHA-256 را با این ماینر با راندمان انرژی 38J/TH استخراج کنید. Avalonminer 1246 با طراحی یکپارچه ساخته شده است که قابلیت اطمینان را تضمین می کند. منبع تغذیه 285 ولت، 16 آمپر، 50 هرتز تا 60 هرتز AC است. با ابعاد 331 میلی متر X 195 میلی متر X 292 میلی متر، حتی در کابینت نیز مشکلی برای جا دادن ندارد. این دستگاه همچنین دارای فن های اصلی 12038 خنک کننده مقاوم در برابر درجه حرارت بالا برای خنک سازی بهتر است. در جلو دارای دو فن 7 پره برای جذب هوا است و طراحی و یکپارچگی فن از تجمع گرد و غبار روی داشبورد جلوگیری می کند. این بیشتر از احتمال اتصال کوتاه در هنگام استفاده از دستگاه جلوگیری می کند. این دستگاه دارای یک عملکرد هشدار خودکار است تا در صورت نقص عملکرد دستگاه به شما هشدار دهد که نرخ هش دستکاری شود. به طور خودکار خاموش می شود.

این دستگاه همچنین دارای یک تراشه داخلی است که با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند نرخ هش را تجزیه و تحلیل می‌کند و مواردی از نوسانات نرخ هش را تشخیص می‌دهد.

 

Weight: 12,800 g
Noise Level: 75db
Temperature: -5 – 35 °C
Maximum Hash rate: 90Th/s
Power consumption: 3420W
Price: $3,890

#4) WhatsMiner M32

بهترین برای استخراج غیر سودآور سکه های الگوریتم SHA-256.

اگرچه این دستگاه سودآوری پایینی دارد، اما به طور موثر می تواند الگوریتم های SHA-256 را با بازده 0.054j/Gh استخراج کند. بنابراین می توانیم آن را در استخراج ASIC بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین BSV، Peercoin، eMark، Unbreakable، Joulecoin، Curecoin و Acoin اعمال کنیم. ابعاد آن 230 × 350 × 490 میلی متر است.

دارای دو فن برای کمک به خنک کننده است، اگرچه سطح سر و صدا به نفع استفاده در مناطق مسکونی نیست.

با رتبه سودآوری 0.42 دلار در روز، شما انتظار ضرر ماهانه 12.47 دلار را هنگام استخراج با این تجهیزات دارید. می‌توان آن را به SlushPool، NiceHash، Poolin، AntPool، ViaBTC و تقریباً هر استخر استخراجی که از استخراج ASIC الگوریتم SHA-256 پشتیبانی می‌کند متصل کرد.

Weight: 10,500 g
Noise Level: 75db
Temperature: -5 – 35 °C
Maximum Hash rate: 68TH/s +/- 5
Power consumption: 3312 watts +/- 10%
Price: $3,557

#5) AvalonMiner 1166 Pro

بهترین برای استخراج با نرخ هش بالا.

Pro برای استخراج بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین SV و سایر ارزهای دیجیتال SHA-256 استفاده می شود. این دستگاه که در آگوست 2020 منتشر شد، در مقایسه با اکثر دستگاه‌های موجود در این لیست، نرخ هش و مصرف انرژی بسیار بالایی را مدیریت می‌کند.

این یک دستگاه استخراج بیت کوین ASIC محبوب است، زیرا توسط Canaan که پیشرو در سخت افزار استخراج و یکی از شرکت های ملی فناوری پیشرفته چین است، تولید می شود.

اندازه این دستگاه 16 نانومتر است و بازده 0.042 j/Gh را مدیریت می کند، که به این معنی است که تا به امروز هنوز یک سخت افزار استخراج بیت کوین ASIC سودآور است. همچنین دارای چهار فن است که برای اهداف خنک کننده استفاده می شود. بسته به هزینه های برق در محل شما، انتظار داشته باشید که این دستگاه 2.77 دلار در روز و 83.10 دلار در ماه و 1011.05 دلار در سال ارائه دهد.

Weight: 12800g
Noise Level: 75db
Temperature: -5 – 35 °C
Maximum Hash rate: 81TH/s
Power consumption: 3400 watts
Price: $3,000

#6) DragonMint T1

بهترین برای استخراج ASIC با دمای پایین.

DragonMint T1 یک دستگاه استخراج ASIC است که توسط Halong Mining Company ساخته شده و از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند. در سال 2018 منتشر شد و این شرکت برای این منظور با یک توسعه دهنده Bitcoin Core همکاری کرد. می تواند بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین SV و 7 ارز دیجیتال دیگر که از این الگوریتم استفاده می کنند استخراج کند.

برخی از ویژگی ها عبارتند از گواهینامه واحد قدرت توسط FCC، EMC، LVD و CE. این دارای یک تکنیک کنترل دما برای خنک کردن خود حتی در جلسات معدنکاری سنگین است. این دستگاه از دو فن 1480 واتی 9 پره با ولتاژ 240 ولت استفاده می کند. اینها تضمین می کنند که دمای دستگاه از 77 درجه فارنهایت تجاوز نمی کند.

Weight: 6000 g
Noise Level: 75db
Temperature: 0 – 40 °C
Maximum Hash rate: 16 Th/s
Power consumption: 1,480 W
Price: $2,729

#7) Innosilicon A10 Pro

بهترین برای استخراج اتریوم

اول، یک Innosilicon A10 Pro+ وجود دارد که با سرعت 750 مگاهرتز بر ثانیه، بهتر از این دستگاه استخراج ASIC است. سازنده – Innosilicon، دستگاه را با دوره بازپرداخت 121 روزه خرده فروشی می کند. به عنوان یک تجهیزات استخراج الگوریتم Ethash، از آن برای استخراج اتریوم استفاده می شود. در سال 2020 عرضه شد و ابعاد آن 136 x 282 x 360 میلی متر است. دارای اتصال LAN و توان 10 A است. با توجه به بررسی‌های تجهیزات استخراج اتریوم ASIC، یکی از سودآورترین ماینرهای اتریوم است. بسته به هزینه های برق، می توانید انتظار داشته باشید که دستگاه حدود 34.78 دلار در روز، 1043 دلار در ماه و 12521 دلار در سال سود تولید کند. این باعث می شود که راندمان دستگاه آن در حدود 1.92j/Mh باشد.

Weight: 8100g
Noise Level: 75db
Temperature: 0 – 40 °C
Maximum Hash rate: 500MH/s (± 5%)
Power consumption: 950w (+/- 10%).
Price: $2,580

#8) ASICminer 8 Nano

بهترین برای استخراج معادن مسکونی

ASICminer 8 Nano بسیار بادوام است و می تواند تا 50000 ساعت در استخراج رمزنگاری دوام بیاورد. مسلماً این دستگاه حتی در صورت خاموش بودن 35 درصد فن ها به کار خود ادامه می دهد و با توجه به سطح صدای بسیار پایین در مقایسه با سایر دستگاه های موجود در این لیست، می توان از آن در مناطق مسکونی استفاده کرد.

به عنوان یک دستگاه استخراج الگوریتم SHA-256، می تواند تمام سکه ها را بر اساس الگوریتم SHA-256 استخراج کند. این را می توان با راندمان خنک 0.044 J/GH 10٪ انجام داد. ابعاد دستگاه 500mm x 500mm x 235mm است. بر اساس بررسی ها، می توانید انتظار داشته باشید که این دستگاه در هنگام استخراج بیت کوین تا 13.87 دلار در روز بازگردد. با سکه های دیگر، این سودآوری متفاوت است.

دو نفر می توانند 50 ماینر را در کمتر از یک ساعت برای یک شرکت ماینینگ جمع کنند. از طریق یک کابل LAN 10 متری و PSU داخلی متصل می شود.

Weight: 27000g
Noise Level: 47db
Temperature: 10°C to 45 °C
Maximum Hash rate: 58TH/s ±10%
Power consumption: 2500W±10%
Price: $1,200

#9) Bitmain Antminer S17

بهترین برای استخراج چند رمزنگاری غیر مسکونی.

s17 که توسط Bitmain تولید شده است برای استخراج الگوریتم های SHA-256 مانند بیت کوین، بیت کوین کش و بیت کوین BSV است. در واقع، شما می توانید از این دستگاه برای استخراج بیش از 40 سکه استفاده کنید که استخراج بیشتر آنها هنوز هم سودآور است. با نسبت سود 55 درصدی و نرخ بازده سالانه 126 درصدی از برخی سخت افزارهای ماینینگ در لیست پیشی گرفته است.

دستگاه با اندازه تراشه 7 نانومتری دارای 144 تراشه و بسته های 4 فن برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد است. دارای 3 نئوپان و ابعاد دستگاه 178*296*298 میلی متر می باشد. با دوره بازپرداخت 288 روز؛ این نشان می دهد که Bitmain هنگام ساخت دستگاه اعتماد دارد.

با هزینه برق 0.1 دلار به ازای هر کیلووات، انتظار دارید این دستگاه در هنگام استخراج بیت کوین سودی معادل 12.26 دلار داشته باشد. به این ترتیب سود سالانه شما به 4474.90 دلار می رسد. با این حال، سطوح نویز در مقایسه با سایر دستگاه‌های موجود در این لیست بسیار زیاد است. نرخ هش نیز کمی کمتر است.

 

Weight: 9500g
Noise Level: 82db
Temperature: 5°C to 45 °C
Maximum Hash rate: 53TH/s
Power consumption: 2385W
Price: $1,590.99

#10) ++Ebang EBIT E11

بهترین برای استخراج بردهای محافظت شده از خطا.

این دستگاه Ebang می تواند الگوریتم های استخراج SHA-256 مانند بیت کوین را استخراج کند. این در سال 2018 منتشر شد. بردهای آن از آخرین تراشه 10 میلیونی در صنعت بردهای ماینینگ استفاده می کنند. علاوه بر دو برد که به طور جداگانه کار می کنند، دارای یک کیت محافظت از خطا است که باید به بردهای شکست متصل شود تا از احتمال آسیب رساندن به برد توسط 2 PSU جلوگیری شود.

Ebang EBIT E11++ را می‌توان با استفاده از سیستم‌های نرم‌افزاری مدیریت خوشه حتی در معادن بزرگ به‌طور مؤثر نظارت کرد. با برنامه های مناسب، کاربر می تواند IP ها، استخرهای استخراج و اعداد را به سرعت تغییر دهد. در صورت استفاده صحیح، نسبت سود 78 درصد و درصد بازده سالانه 77 درصد است.

سازنده همچنین دوره بازپرداخت 470 روزه را ارائه می دهد. بر اساس تحقیقات، می تواند بیت کوین را با نرخ سود 2.22 دلار در روز استخراج کند.

از سینک های حرارتی مستقل استفاده می کند که علاوه بر فن خنک کننده، از فناوری اتصال برای کنترل دما استفاده می کند. این دستگاه بازدهی حدود 0.045j/Gh را مدیریت می کند. با این حال، سطح نویز بیش از حد بالا است و در هنگام نویز بالا، دستگاه گرمای زیادی را دفع می کند. به دلیل سر و صدای بالا، استفاده از آن در مناطق غیر مسکونی توصیه می شود.

Weight: 10000g
Noise Level: 75db
Temperature: 25°C
Maximum Hash rate: 44TH/S (-5%?+10%)
Power consumption: 45W/T ±10%
Price: $2,024.00

نتیجه

نتیجه این آموزش بهترین یا برترین ماینرهای ASIC را که می توانید برای استخراج بیت کوین، اتریوم و سایر کوین های الگوریتم SHA-256 یا ETHASH استفاده کنید، مورد بحث قرار می دهد. سودآوری اولین فاکتوری است که باید در هنگام جستجوی یک ماینر ASIC در نظر گرفت، اما مطمئن شوید که کارایی انرژی، اتلاف گرما و پتانسیل خنک کننده را نیز تأیید کنید. همچنین توصیه می‌شود ماینری بخرید که می‌توانید با آن به استخراج سکه‌های دیگر روی بیاورید، و همه آن‌هایی که در لیست هستند کاملاً با این دسته‌بندی مطابقت دارند. بسیاری از موارد موجود در لیست را می توان برای استخراج غیر مسکونی استفاده کرد، اما همچنین گزینه های استخراج صنعتی عالی مانند Antminer S19 Pro هستند. این بهترین دکل ماینینگی است که می توانید برای استخراج سودآور تهیه کنید و حتی در لیست ما گرانترین دستگاه نیست. همراه با WhatsMiner M30S++، S19 Pro نرخ هش بالای 100 Tera هش در ثانیه را مدیریت می کند. ما ASICminer 8 Nano را برای ماینینگ خانگی پیشنهاد می کنیم، در غیر این صورت، بقیه برای این کار بسیار پر سر و صدا هستند. اگر به دنبال ASIC ترین ماینر اتریوم هستید، Innosilicon A10 Pro+ را انتخاب کنید و می توانید از آن برای استخراج سکه های دیگر پس از ارتقای کامل اتریوم به الگوریتم اثبات سهام استفاده کنید. فرآیند تحقیق:زمان صرف شده برای تحقیق و نوشتن این مقاله: 10 ساعتابزارهایی که در ابتدا در فهرست نهایی برای بررسی قرار گرفتند: 15مجموع ابزارهای بررسی شده: 10

faeze
ارسال دیدگاه